CSU550AP Series
Active
550 W CRPS-Type Power Supply
The CSU550AP power supply is housed in a 1U high rack-mount enclosure measuring just 2.89 x 7.28 inches (73.5 x 185.0 mm). This form factor is significantly narrower and shorter than that of similarly rated earlier-generation power supplies, freeing up valuable system space. This form factor conforms to the standard market's common redundant power supplies. The CSU550AP power supply is fully digital and compatible with Advanced Energy's universal PMBus® graphical user interface, allowing control via an integral I2C interface using the industry-standard PMBus communications protocol.
特点
- 100°C Baseplate temperature
- 48 VDC Input
- 550 W output power
- Unencapsulated 2.3" x 2.4" x 0.50" pkg.
- Input range 90-264 VAC
- Input frequency 47 - 63 Hz
- Efficiency 94% peak
- Hold-up time 10 ms
- Power factor 0.98
- Input range 165 to 405 VDC
- Output ripple 120 mVp-p
- Load sharing active load sharing with 5.0% at full load
- Output power 12 V/45 A and 12 VSB/2.5 A, 500 W continuous
益处
- Enable (on/off)
- Industry standard pinout
- Output loadsharing
- Thermal protection
- Trim feature, both rails
- Remote on/off active low
- Alert active low
- Protection OVP, OCP, short circuit, OTP
- Power good active high
规格
| 输出功率(瓦): | 550 |
|---|---|
| 长度(英寸): | 7.28 |
| 宽度(英寸): | 2.89 |
| 高度(英寸): | 1.57 |
| 安装类型: | Rack-mount |
| 最小输出电流 (A): | 0 |
| 最大输出电流 (A): | 45 |
| 输出电压范围 (V): | 11.4V to 12.6V |